Marque 121 ➔ (Black Afgano) ➔ Arabic perfume

TOP

Strong

Fragrance world

Price: 8.00 €

Need help with your order? Write in Marabika arabisku kvepalu parduotuve WhatsApp
Marabika arabisku kvepalu pristatymas
We offer three shipping methods for all countries
International delivery
Worldwide Shipping (GLS Couriers)
Delivery within 4-7 working days
Worldwide Shipping (UPS Couriers)
Delivery within 3-5 working days
Worldwide Shipping (Lithuanian Post)
Delivery within 7-10 working days
Delivery times may vary depending on the specific location within the country. If you have any questions about delivery to a specific country, please contact us.

Black Afgano (Marque 121) is a unisex perfume, created by perfumers who were searching for an exceptional, tumultuous, and provocative scent to create a new and unique experience.

This fragrance composition starts with notes of cannabis, reflecting an unusual and boundary-pushing scent. Following this, the fragrance reveals resin and wood notes, adding depth and strength to the scent.

The gourmet chain of coffee notes further develops this complex and intrigue-filled composition, while tobacco and incense notes provide a counterpoint between warmth and sharpness. The note of oud is what ties all these elements together, giving the fragrance a deep and captivating finish.

Just like a truly mysterious desert, "Black Afgano" is a scent that promises to evoke strong feelings and encourages exploration of the unknown. It is a scent that is bold, distinctive, and somewhat provocative, offering the chance to express your unique character and worldview. It is not just a fragrance, but an expression related to individuality, freedom, and courage.

"Black Afgano (Marque 121)" is not just a scent, it is a journey into the unknown, a challenge to tradition and safe style, an expression that speaks of your courage to be different.

Top notes: cannabis

Heart notes: wood, coffee, resin, tobacco

Base notes: agarwood (oud), incense

MARABIKA perfumes are original UAE manufacturers and fully match the depicted photos.

Name Value
Perfume concentration: Eau de Parfum (EDP)
Gender: Perfume Unisex
Collection: Marque Collection
Country of origin: 🇦🇪 United Arab Emirates (UAE)
Manufacturer: Fragrance World (FW)
Volume: 25ml
Follow us on Instagram, Facebook and TikTok to stay updated on all promotions and news!

Rewievs

Adomas

2020-06-02 12:13:14

Turiu pripažinti, kad gal kiek paskubėjau su komentaru. Nesu tikras ar tai dėl sudėtyje esančių kanapių, tačiau šis kvapas kuo toliau, tuo labiau traukia ir įtraukia. Kaip ir pastebėjau anksčiau - jis nėra ryškus. Jis taip pat nėra toli sklindantis, o ir išlieka ne itin ilgai. Tačiau tai lyg kuklus ir nedaug kalbantis žmogus - intriguoja galimybė jį pažinti ir suprasti giliau. Kvapas iš tiesų labai saldus, tačiau tas saldumas skiriasi nuo, tarkim, "Carlisle". Tai labiau toks pilkas, laukinis, mišrus ir persipinantis su dūminiu atspalviu saldumas. Nesu tikras, kodėl po kvepalais parašyta, jog jie yra juodos spalvos. Iš tiesų nieko juodo juose nesimato - galbūt tai komentaras nukopijuotas iš kito gamintojo kvepalų.

Adomas

2020-05-29 18:22:57

Paskaitęs komentarus paliktus apie kito gamintojo Nasomatto Black Afgano kvepalus, tikėjausi kažko arba labai gero, arba labai iššaukiančio ir unikalaus. Vis dar nesu tikras, kaip vertinti šį kvapą. Pirmas stiprus įspūdis - kvapas stomatologo kabinete. Vėliau šis įžanginis kvapas nuslūgsta ir įsijungia kitos, labai viliojančios natos. Tačiau jos tokios atrodo silpnos, kad net sunku suprasti, koks turėtų būti tas "bendras įspūdis", kurį kvepalai bando sudaryti. Nei labai agresyvu, nei labai kultūringa, nei labai seksualu ar ramina. Kažkoks visko mišinys. Lyg trūktų kokio tai galutinio akcento, sudeliojančio viską į vietas. Kvapas įdomus, intriguojantis, ir tikrai jį naudosiu, tyrinėsiu, gal net kiek pakeisiu savo nuomonę.

Dainius B.

2022-02-05 22:25:53

Galiu pasakyti tai, kad kvapas 90% panašūs į orginala. Minusas tas, kad kaip minėjo apačioje žmogus, kvapas toli nesklinda ir nėra toks aitrus kaip pats orginalas ir ilgai nesilaika. Žinoma, orginalas ekstraktas o čia lygtais Edp?

Comments 💬